Romániában is elindult a tanév, de idén már nem lesznek félévi bizonyítványok
Új szerkezettel és teljesítménymérési szabályokkal, de - két év után először - járványügyi korlátozások nélkül kezdődött el hétfőn Romániában.
Új szerkezettel és teljesítménymérési szabályokkal, de - két év után először - járványügyi korlátozások nélkül kezdődött el hétfőn Romániában.
Idén is nagy országos akciót fognak szervezni, addig pedig zajlanak majd a spontán, de jogszerű sztrájkok – mondta az Eduline-nak Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke. A tanévet fekete ruhában, fekete esernyőkkel indította el a szakszervezet, amelyhez sok visszajelzés érkezik a pedagógushiányról: több olyan iskoláról is hallottak, ahol kevesebb a tanító, mint az alsó tagozatos osztály.
Lengyel Tamás, Jászai Mari–díjas magyar színész a Facebookon adott hangot véleményének a magyar oktatási helyzetről, és mindenkit arra buzdított, hogy vegyen részt a holnapi Diákok a Tanárokért által szervezett tüntetésen.
Szeptember 1-jén elindult a 2022/23-as tanév, de napokkal az évnyitó előtt még sok olyan iskola volt, ahol nem minden tantárgyhoz volt elegendő (szak)tanár. Megnéztük a számokat.
Komoly tanárhiány, elszálló rezsiárak és a felvételi rendszer átalakítása is megnehezíti az idei tanévkezdést. Sok iskolában sztrájkra vagy polgári engedetlenségi akcióra készülnek a pedagógusok, a béremelésről ugyanis még mindig nem tudtak megállapodni a szakszervezetek a kormánnyal.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is tanszergyűjtést hirdetett, egészen szeptember elejéig várják az adományokat.
A tanári érdekképviseletek szerint a 2028-ra megemelkedő tanári bérekre várni már túl késő, az iskolák már az idei tanévre is „vészforgatókönyvekkel” készülnek.
Politikusok, tanárok és oktatási csoportok oldalán jelent meg a kép hétvégén, amin egy iskola keres kétségbeesetten tanárt a tanévkezdésig.
Bár még mindig nem jelent meg a 2022/23-as tanév hivatalos menetrendje, megnéztük, hogy a korábbi évek alapján mire számíthatnak a diákok és a szüleik szeptembertől.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.